Listwy wykończeniowe

Listwy wykończeniowe, to element ozdobny pomieszczeń, który nie tylko dodaje im elegancji, ale także sprawia, że nasz pokój sprawia wrażenie pełniejszego. Z tego powodu dziwić może niekiedy fakt, iż wiele osób nie przykłada do tego rodzaju wykończeni większej uwagi czy staranności. Innym natomiast kwestia ta przysparza sporo problemów związanych z dokonaniem wyboru właściwego modelu listwy. Listwy wykończeniowe pełnią zazwyczaj różne funkcje i nie tylko chodzi tutaj o względy estetyczne. Jeśli np. mowa o listwach przypodłogowych, to przede wszystkim mają one zasłonić tak zwaną szczelinę dylatacyjną. Drugą niemniej ważną funkcją jest oczywiście funkcja estetyczna. Dlatego listwy przypodłogowe powinny być dopasowane do koloru podłogi oraz materiału z jakiego jest ona wykonana.
To jaki materiał wybierzemy zależne jest od rodzaju podłogi, istotne jest jednak także to jakie jest nasze upodobanie względem materiałów, z których listwy są wykonane, możemy wybrać np. listwy przypodłogowe wykonane z drewna. Są one co prawda dość drogie, ale za to bardzo eleganckie. Dodatkowo możemy wybrać czy będą one utrzymane w stylu klasycznym, czy nowoczesnym. Listwy wykonane z drewna świetnie odnajdą się jako dopełnienie podłogi drewnianej. Najlepiej zamówić je u tego samego producenta, który wykonał parkiet.
Możemy także wybrać listwy przypodłogowe z PCV, ich zaletą jest duża ilość kolorów. Również ich cena nie jest zbyt wygórowana. Nic więc dziwnego, że cieszą się one sporą popularnością. Co ciekawe, istnieją także listwy przypodłogowe wykonane ze szkła. Jednakże ich wysoka cena oraz niska odporność na uszkodzenia mechaniczne, sprawiają, że montuje się je bardzo rzadko. Świetnie sprawdzą się one tam, gdzie nie będą szczególnie narażone na uszkodzenia. Po tym jak dokonamy wyboru materiału, z którego stworzone są listwy, należy wybrać ich wymiary, czyli wysokość oraz szerokość listew. Kwestię tę w pierwszej kolejności należy rozpatrywać biorąc pod uwagę wielkość przerwy dylatacyjnej. W drugiej kolejności względy estetyczne.